يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ "ای کسانی که ایمان آورده‌اید، هر گاه (شما را) برای نماز روز جمعه بخوانند فی الحال به ذکر خدا بشتابید و کسب و تجارت رها کنید که این اگر بدانید برای شما بهتر خواهد بود."
چرا اسلام کاملترین دین است مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 08 فروردین 1394 ساعت 16:49

 

اساسا در منطق قرآن کریم "ادیان" نداریم؛ بلکه "دین" داریم و تمام پیامبران، منادی"دین واحد" بوده‏اند که از آن به "اسلام" (تسلیم در برابر خداوند واحد) تعبیر شده است:

"ان الدین عندالله الاسلام ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌؛ همانا دین نزد خداوند فقط اسلام است".آل عمران آیه ۱۹

 

قرآن کریم دین را فقط "اسلام" و همه پیامبران را "مسلمان" میخواند: "ما کان ابراهیم هودیاً و لا نصرانیاً ولکن کان حنیفاً مسلماً؛ ابراهیم نه یهودی بود و نه مسیحی؛ بلکه یکتاپرستی مسلمان بود".

 

یک دستور کلی:

"و من یبتغ غیرالاسلام دیناً فلن یقبل منه ؛ هر کس غیر از اسلام دینی را برگزیند، از او پذیرفته نیست".

آل عمران آیه ۸۵

چرا؟

چون اسلام کاملترین ادیان است ،هر چند اصل دعوت پیامبران یکی بوده است، لکن با توجه به شرایط محیطی و سطح استعداد و آگاهی مردم کم‏کم شریعت رو به تکامل رفته است و زمان آمدن پیامبر اسلام سطح آگاهی مردم به حدی رسیده بود که هم دین و شریعت را میتوانستند از تحریف مصون نگه‏دارند و هم ظرفیت درک تمام دستورهای فردی و اجتماعی که در سعادت بشر نقش دارد، را پیدا کرده بودند. به همین جهت اسلام را دین کامل مینامیم و دینی غیر از آن مورد پذیرش خدا نیست.

نکته: تا نیازها بوجود نیاید برنامه رو به تکامل نمی رود یعنی تعدد نیازها در موارد مختلف است که موجب می شود انسان دنبال برنامه ای جامع برود. در خصوص ادیان هم اینگونه بود چرا که بشر در قرون اولیه روابط اجتماعی بسیار محدودی داشت و نظام اجتماعی وی گسترش و تفصیل زیادی نداشت ، از این رو، قوانین محدودی زندگی او را اداره و رهبری میکرد و همین طور آرا، افکار و عقاید مختلفی در جامعه ابراز نشده بود، تا برای اصلاح، نیاز به تذکرات فراوان باشد.

همچنین در هر دوره ای از پیامبران طبق اقتضائات آن زمان پیامبران اقدام به هدایت می کردند مثلا حضرت موسی در جامعه‏ای که با ذلت و اسارت و نداشتن نظام اجتماعی وقدرت و حکومت و ظلم کشیدن خو گرفته بودند، برانگیخته شد و ایجاب میکرد تا آنان را به زندگی و به دست آوردن قدرت و مبارزه و کوشش دعوت کند، از این رو، در دعوت حضرت موسی جنبه‏های این جهانی و زندگی دنیوی و خشونت به چشم میخورد. امّاحضرت عیسی در محیط تزارها و سرداران خون آشام و توسعه طلب و جنگجو و دوران زورآزماییها و قهرمانی و توجه شدید به مادیّات و دنیادوستی و چپاول اموال قیام کرد ، از این رو ایجاب میکرد که در دعوت خود، محبّت و نوع دوستی و دل برکندن ازمادّیات، و زهد و توجه به معنویات را مطرح کند.

اما زمان پیامبر اکرم(ص) تمام اقتضائات آماده یک برنامه جامع و دین کامل بود که مردم با آن هدایت گردند و لذا اسلام ظهور پیدا کرد.

سوال:با توجه به اینکه خدا فرموده دین پذیرفته شده فقط اسلام است،تکلیف پیروان دیگر ادیان چیست؟

در زمان حاضر که زمان آخرین دین آسمانی است، همه انسان‌ها باید به دین اسلام روی آورند و هیچ دین دیگری پذیرفته نخواهد شد. با بودن کامل‌ترین دین، دین‌های دیگر که دچار تحریف شده و یا تعالیم آنها برای انسان‌های گذشته بود‌ه‌، اعتبار ندارند؛ بنابراین پیروان ادیان دیگر باید تحقیق کنند ببینند اگر دین اسلام بهتر از دینشان است ، به آن روی آورند، لیکن غالب آنان در این زمینه تحقیق نمی کنند، با این که راه تحقیق باز است (یعنی جاهل مقصرند). این گونه افراد در باطل به سرمی برند و گناهکارند و خداوند آنان را در روز قیامت عقوبت خواهد کرد.

ولی بعضی از آنان دستشان از تحقیق و تفحص کوتاه است و یا فکرشان به این که باید تحقیق کنند، نمی‌رسد. (یعنی جاهل قاصرند)این گونه افراد اگر به وظایف دینی خودشان درست عمل کنند، به بهشت خواهند رفت . اینان ازمستضعفان محسوب می شوند. چرا که خود خدا فرموده:


«لا یکلف الله نفساالاّ وسعها; ما به اندازه طاقت (فکری و عملی ) از انسان تکلیف می خواهیم »طلاق آیه 7

توضیح: ما در تعالیم دینی یک جاهل مقصر داریم و یک جاهل قاصر. جاهل مقصر به کسی میگویند که اسباب کسب علم و هدایت برای او فراهم است اما خودش کوتاهی می کند و تحقیق و تفحص ندارد. که مورد عقاب قرار میگیرند.

جاهل قاصر اینگونه نیست چرا که اصلا اسباب کسب علم و تحقیق و معرفت برای او فراهم نیست تا به راه صحیح هدایت گردد.اینگونه افراد عذرشان موجه و انشااله مورد رحمت و بخشش پروردگار عالمند.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

ذکر روز

آخرین اخبار بخش

لینک های مفید

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

شورای سیاست گذاری ائمه جمعه

ستاد اقامه نماز

موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر

مرکز پاسخگویی به سوالات دینی

ائمه جمعه شهرستان بابل

وبلاگ قدیم

آموزش و پرورش بندپی غربی

شهرداری خشرودپی

نهاد کتابخانه های عمومی کشور

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه بندپی غربی

اوقات شرعیآمار بازدید

1616امروزmod_vvisit_counter
2126دیروزmod_vvisit_counter
5496این هفتهmod_vvisit_counter
14094هفته گذشتهmod_vvisit_counter
30870این ماهmod_vvisit_counter
86032ماه گذشتهmod_vvisit_counter
5217690کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 33 مهمان حاضر
IP شما: 3.236.118.7
 , 
امروز: 25 خرداد 1400