يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ "ای کسانی که ایمان آورده‌اید، هر گاه (شما را) برای نماز روز جمعه بخوانند فی الحال به ذکر خدا بشتابید و کسب و تجارت رها کنید که این اگر بدانید برای شما بهتر خواهد بود."
دانشجوی انقلابی باید پرچمدار مطالبه گری باشد و در عرصه های گوناگون مسئولان کشور را به چالش بکشاند و نیز بلندگوی جریانهای سیاسی و جناحی نباشد.امام جمعه محترم بندپی غربی در خطبه دوم نمازجمعه 15 آذر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 17 آذر 1398 ساعت 09:34

دانشجوی انقلابی باید پرچمدار مطالبه گری باشد و در عرصه های گوناگون مسئولان کشور را به چالش بکشاند و نیز بلندگوی جریانهای سیاسی و جناحی نباشد.امام جمعه محترم بندپی غربی در خطبه دوم نمازجمعه 15 آذر


 

خطبه دوم

15/ 9/ 98

عِبادَ الله اُوصیکُم وَ نَفسی بِتَقوی اللهَ فَإنَّها حَقُّ اللهِ عَلَیکُم.

شنبه دهم ربیع الثانی مصادف است با وفات کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) که این ایام را محضر شما خوبان و ارادتمندان به اهل بیت(ع) تسلیت عرض می کنیم.

بانوئی که برای دیدار برادرش امام رضا(ع)  از مدینه هجرت و در مسیر ساوه به قم با حاکمان ظالم و جور و دشمنان اهل بیت (ع) درگیر و تعداد زیادی از همراهان آن حضرت به شهادت رسیدند و همین امر زمینه بیماری آن حضرت را فراهم کرد و در نهایت طبق توصیه آن حضرت، ایشان را به قم منتقل کردند و بعد از 17 روز در چنین ایامی در اثر بیماری، رحلت فرمودند

عظمت و جایگاه آن حضرت را در چند مورد به وضوح می توان دید:

1. چهار امام معصوم درباره شخصیت آن بانوی بزرگوار، حدیث فرمودند، امام صادق(ع) ، امام کاظم (ع)،امام رضا(ع)، امام جواد (ع) امام صادق(ع) قبل از تولد امام کاظم (ع) ، پدر بزرگوار حضرت معصومه (س)، بشارت این بانو را دادند و فرمود:

إِنَّ لَنا حَرَماً وَ هُوَ قُم وَ سَتُدفَنُ إِمرَأَهٌ مِن وُلدی تُسَمّی فاطِمَه

2. عظمت زیارت آن بانو است، که امام جواد(ع) می فرماید:

مَن زارَ عَمَّتی بِقُمٍ فَلَهُ الجَنَّهِ

3. زیارت مأثوره است: غالب زیارتنامه های امامزادگان بزرگوار ما، از ناحیه علماء و بزرگان دین انشاء شده است امّا زیارتنامه حضرت معصومه (س) از ناحیه امام رضا(ع) انشاء شده است

4. مقام شفاعت و گستردگی شفاعت آن بزرگوار است: چنانچه در زیارتنامه شان می خوانیم که یا فاطِمَهُ إِشفَعی لی فی الجَنَّهِ فَإِنَّ لَکِ عِندَاللهِ شَأنٌ مِنَ  الشَأنِ، حالا امام صادق(ع) می فرمایند: تَدخُلُ بِشَفاعَتِها شیعَتی الجَنَّه بِأجمَعِهِم.

از خداوند مسئلت داریم که شفاعت آن حضرت را نصیب ما هم بفرماید.

شنبه 16 آذر، مصادف است با روز دانشجو، جا دارد این ایام را خدمت همه دانشجویان و دانش پژوهان و همه کسانی که مسیر علم و تعلیم و تربیت، قدم برمی دارند و حرکت می کنند، تبریک عرض می نمایم.

دانشجو و به تبع آن جریان دانشجوئی  قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا پیروزی انقلاب و تا زمان دفاع مقدس و در دوران دفاع مقدس  و در دوره سازندگی و ما امروز که در جبهه ی عظیم اقتصادی و فرهنگی قرار داریم، اثرگذاریهای زیادی داشته و دارند، تقدیم 5 هزار شهید دانشجو دلیل براین ادعاهاست.

بنابراین: راهبرد امامین انقلاب این بوده و هست که دانشگاه تنها محل تحصیل علم نباشد، بله گرچه دانشگاه باید درکنار حوزه های علمیه، مرجع علمی و محل تولید علم باشد، امّا در کنار علم آموزی، باید شاخصه ها و معیارهای انقلابی را هم، در خود و در درون و جان دانشگاه  تقویت کند و آن را به جامعه سرایت دهد، که بنده به برخی از این شاخصه ها اشاره می کنم:

1. مطالعه تاریخ معاصر، برای آشنائی بیشتر با تاریخ کشور و ملتی که دهه ها وبلکه قرنها زیر سلطه اجانب و بیگانگان بوده است که اتفاقاً ورود در این موضوعات و مطالعه این مباحث، کمک جدّی به تحلیل مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حال حاضر کشور می کند و می تواند چراغ راه آینده او باشد و هرگز دچار خطای محاسباتی نمی شود.

2. شناخت صحیح مبانی انقلاب اسلامی و تلاش برای تبیین و تقویت آن

یکی از مهمترین ضروریات برای دفاع منطقی از انقلاب اسلامی در مقابل هجمه های عوامل مدعی به اصطلاح روشنفکری در داخل کشور و دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی در خارج، همین شناخت صحیح مبانی انقلاب اسلامی و تلاش برای تبیین و تقویت آن است چراکه دانشجویان و جامعه دانشگاهی به عنوان نخبگان جامعه در شناخت و آگاهی بخشی و بصیرت افزایی نسبت به اندیشه ها و آرمانهای انقلاب اسلامی، می توانند سهم بسزائی داشته باشند.

3. مقایسه انقلاب اسلامی و دستاوردهای این 40 ساله با دوره ی 53 ساله رژیم منحوس پهلوی از نکات بسیار قابل توجه و مفید است، برای اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران.

اینکه استقلال ما قبل از انقلاب چگونه بود و بعد از انقلاب چطور شد؟

اینکه اقتصاد ما قبل از انقلاب به چه شکلی اداره می شد و مردم جامعه درچه سطحی از اقتصاد بودند و حالا چطور است؟

اینکه دیپلماسی خارجی و ارتباطات بین الملل ماقبل از انقلاب چگونه بود ودر حال حاضر چگونه است؟

اینکه فرهنگ ماقبل از انقلاب تحت تأثیر چه فضائی بوده؟   اینکه به لحاظ نظامی و دفاعی قبل و بعد انقلاب درچه سطحی بودیم؟

دیانت ما ؟ اخلاق ما؟ دانشگاه ما؟

و دهها و صدها موارد دیگر که هر انسان با انصافی اگر این مقایسه را داشته باشد پی به عظمت انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن می برد.

4. شناخت فلسفه و چرائی دشمنی و دوستی کشورهای دنیا با انقلاب اسلامی:

موضوع بسیار مهمی که اگر دانشجویان ما به عنوان فرهیختگان جامعه، نسبت به آن آگاهی پیدا کنند، قطعاً در مسیر دفاع از آرمانها و دستاوردهای انقلاب اسلامی، محکمتر و جدّی تر خواهند بود.

اینکه گفتمان انقلاب اسلامی، یک گفتمان استقلال خواهی است؛ گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمان عدالتخواهی است؛ گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمان دفاع از مظلوم است ؛ گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمان مبارزه با ظالم و استکبار جهانی است.

خوب اینهاست که سبب می شود عده ای از کشورها، چون خودشان مورد ظلم و ستم قرار می گیرند و علاقه ای به این مدل از گفتمان دارند، به عنوان یک کشور دوست، در کنار انقلاب اسلامی قرار می گیرند، و در عوض کشورهائی که خوی استکباری و چپاولگری دارند، در صف دیگر به عنوان دشمن انقلابی اسلامی قرار می گیرند.

5. مطالبه گری از مسئولان نظام در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، علمی  و فرهنگی

دانشجوی انقلابی باید پرچمدار پرسشگری و مطالبه گری باشد و در عرصه های گوناگون مسئولان کشور را به چالش بکشاند و از آن طرف هم مراقب باشد که در این مسیر فریب جریانهای سیاسی و حزبی و جناحی را نخورد و بلندگوی جریانها و قدرتها نباشد.

امروز که اروپائیها بعد از خروج آمریکائیها از برجام هرروز به بهانه واهی، حاضر به همکاری با ایران در اجرای برجام نیستند و بلکه بالاتر با گستاخی هرچه تمامتر مکانیزم ماشه را روی شقیقه ی برجام گذاشتند  و ایران را تهدید به بازگشت همه تحریم ها کرده اند و متاسفانه مسئولین دیپلماسی ما هم که همچنان خوشبین به وعده های اروپائیها هستند، این دانشجو هست که باید روشنگری کند، مطالبه گری کند.

یک زمانی وقتی آقایان صحبت از مذاکره می کردند متاسفانه عده ای از دانشجویان بدون تحلیل درست، همان حرفها را تکرار می کردند، علیرغم اینکه حضرت آقا مکرر فرمودند هیچگونه اعتمادی به آمریکائیها و اروپائیها نیست امّا قبول این حرف برای برخی ها سخت بود، امّا حالا بعد از گذشت چندسال و روشن شدن بی فائده بودن مذاکرات، خوب باید این قشر فرهیخته از دستگاه دیپلماسی و طرفداران مذاکره، خواسته های به حق مردم را از مسئولان نظام، مطالبه کنند که چرا کشور قریب به 7 سال معطل ماند و کاری صورت نگرفت و هیچ اقدامی هم از طرفهای مذاکره ندیدیم.

نکاتی را هم در پایان پیرامون انتخابات عرض کنم:

اول: خطابم به آنهائی که در این دوره به عنوان هیئت اجرایی انتخابات، برگزیده شدند، آخرت خودتان را به دنیای دیگران نفروشید، اگر می خواهیم انتخابات سالم برگزار شود، در قدم اوّل، این هیئت اجرائی باید به وظیفه اش درست و دقیق عمل کند.

دوم: خطابم به آنهائی است که می خواهند به عنوان نامزد مجلس شورای انقلابی وارد عرصه انتخاباتی شوند، اینکه صلاحیت خود را ببینند و بعد وارد عرصه انتخابات شوند، نه بخاطر غرضهای دیگر، چراکه مجلس کار شبانه روزی می خواهد، مجلس جای نظارت شبانه روزی است، جای وضع قوانین دقیق، به روز و کارآمد است

سوم: خطابم به شورای نگهبان است، افرادی را تعیین صلاحیت کنند که التزام عملی به دین، به انقلاب و ولایت داشته باشند و از آن طرف توانمندی خدمت به کشور و مردم را داشته باشند.

افراد ضعیف و ناکارآمد و آنهائی که احیاناً زاویه ای با انقلاب و ولایت دارند و واداده ی به غرب هستند را باید از گردنه انتخابات حذف کنند.

چهارم: خطابم به مردم است که مهمترین بخش انتخابات هستند در انتخاب فرداصلح، شورای نگهبان افرادی را که حداقل شرائط را مطابق قانون دارند، انتخاب می کنند، این مردم  هستند که با دقت و هوشیاری باید فرد اصح را انتخاب کنند. در این مقام نکاتی است که به لطف الهی و به شرط توفیق و حیات در خطبه های آینده عرض خواهم کرد.

 


 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

ذکر روز

آخرین اخبار بخش

لینک های مفید

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

شورای سیاست گذاری ائمه جمعه

ستاد اقامه نماز

موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر

مرکز پاسخگویی به سوالات دینی

ائمه جمعه شهرستان بابل

وبلاگ قدیم

آموزش و پرورش بندپی غربی

شهرداری خشرودپی

نهاد کتابخانه های عمومی کشور

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه بندپی غربی

اوقات شرعیآمار بازدید

9امروزmod_vvisit_counter
5578دیروزmod_vvisit_counter
12242این هفتهmod_vvisit_counter
39793هفته گذشتهmod_vvisit_counter
16930این ماهmod_vvisit_counter
150496ماه گذشتهmod_vvisit_counter
4241917کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 140 مهمان حاضر
IP شما: 3.215.174.30
 , 
امروز: 14 مرداد 1399