يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ "ای کسانی که ایمان آورده‌اید، هر گاه (شما را) برای نماز روز جمعه بخوانند فی الحال به ذکر خدا بشتابید و کسب و تجارت رها کنید که این اگر بدانید برای شما بهتر خواهد بود."
حضرت آقا با این موضع گیری شان از ساختارهای قانونی کشور دفاع کردند جلوی بدعت گذاریهای غلط را گرفتند.امام جمعه محترم بندپی غربی در خطبه دوم نمازجمعه اول آذر مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 02 آذر 1398 ساعت 12:32

حضرت آقا با این موضع گیری شان ساختارهای قانونی کشور دفاع کردند جلوی بدعت گذاریهای غلط را گرفتند.امام جمعه محترم بندپی غربی در خطبه دوم نمازجمعه اول آذر

خطبه دوم

1/9/98

عِبادَ الله اُوصیکُم وَ نَفسی بِتَقوی اللهَ فَإنَّها حَقُّ اللهِ عَلَیکُم.

تقوا، مقوله ای است که باید در تمام شئون زندگی انسان را فرابگیرد، هرکسی درهر جایگاهی که هست باید آن را مراعات کند، به ویژه افراد مسئول و صاحب منصب و مقام و کارگزار در حکومت اسلامی؛

زمانی که محمدبن ابی بکر از ناحیه امیر مومنان علی(ع) والی مصر شد، نامه ای به حضرت نوشت و تقاضای راهنمائی کرد، حضرت در جوابشان نوشتند:

فَإنّی أوصیکُم بِتَقوی الله فیما أَنتُم مَسئولونَ وّ‌إلَیهِ تُصیرون.

یعنی شما را به مراعات تقوای الهی توصیه و سفارش می کنم در آنچه مسئولیت دارید، و این بدین معناست که باید حواستان باشد که این مسئولیت امانت الهی است برای خدمتگذاری، نه برای تاخت و تازو نه برای کسب و حفظ مطامع دنیائی

خوب با این بیان و توصیه حضرت، طبیعی است که هر دولتی که روی کارمی آید، به خاطر مسئولیتی که برعهده دارد، هم باید به فکر معاد مردم باشد و باید به فکر معاش مردم باشد

یعنی: هم باید حواسش به دین و ایمان مردم باشد و هم باید به فکر اقتصاد، مسکن،اشتغال و ازدواج مردم آن جامعه باشد و این حاصل نخواهد شد مگر با: مدیریت، با برنامه ریزی، باکار جهادی، با دقت و تدبیر، که اگر: برنامه ریزی درست صورت نگیرد، اگر تدبیر شایسته درکار نباشد، اگر مدیریت صحیح پشت آن نباشد، چه بسا مشکلات فراوانی رابرجامعه و مردم،به وبه قشر آسیب پذیر جامعه، تحمیل خواهد کرد.

نمونه اش را این روزها در گرانی و افزایش قیمت بنزین در کشور،شاهد بوده و هستیم، موضوعی که از جهات مختلف، دچار اشکال و ایراد است.

البته این راهم عرض کنیم که اصل هدفمندی انرژی، یک ضرورت برای کشور است و می بایست خیلی زودتر ازاینها اتفاق می افتاد، درهمین چندسالی که در بخش بنزین، کارت سوخت حذف شد، حدود 36 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد شد که البته از همین جا از قوه قضائیه می خواهیم تا عاملان و مسبّبان این امر را محاکمه کنند وآنها هم باید پاسخگو باشد.

امّا جدای از اصل این طرح: در مدل اجرای آن، در میزان قیمت گذاری آن، بدون بالارفتن حقوق و دستمزدها و در مدل اعلام آن به مردم و حتی زمان آن یعنی شب میلاد نبی مکرم اسلام(ص) و امام صادق(ع)، همه اش خطاست اگر این افزایش قیمت با شیب ملایم سالیانه، اتفاق می افتاد و اگرلااقل طی 3-4 ماه قبل تر در رسانه ها برای مردم تشریح می شد، اگر کارشناسان روی آن بحث و تبادل نظر می کردند و ضرورتها بیان می شد و اگر فکری به حال حقوقها و دستمزدها می کردند و اگر قاطعانه جلوی افزایش قیمت در دیگر کالاها را می گرفتند، مردم ما مردم فهیمی هستند، یقیناً آن را می پذیرند و مسأله برایشان حل شده بود.

اما اینکه رئیس دفتر رئیس جمهور بیاید و بگوید این خبر محرمانه بود، این واقعا حرف بسیارغلطی بود، چرا مردم باید یکدفعه 12 شب در پمپ بنزین ها، متوجه گرانی بشوند، مگر محرم تر از مردم هم کسی هست؛چه کسانی انقلاب کردند، چه کسانی 8 سال دفاع مقدس را به پیش بردند؟ این ایام هم که هفته بسیج است و ضمن گرامیداشت این ایام، چه کسانی این همه توطئه ها را در طی این 40 سال خنثی کردند.

چه کسانی با حضورشان در صحنه ها، فتنه ها را خنثی کردند؟ چه کسانی این همه فشار اقتصادی را تحمل می کنند؟ و اصلا چه کسانی این پُست و مسئولیت را به شما دادند؟ آیا غیر از همین مردم هستند، حالا این مردم نامحرم به حساب می آیند، درحالیکه تبعات این تصمیم،روی زندگی آنها اثر می گذارد.

این روزها به خاطر افزایش بی رویه قیمت بنزین، شاهد تورم و گرانی در بخش های مختلف به ویژه در بخش خصوصی هست اینها و دهها نکات دیگری وجود دارد که اشتباهات و خطاهای این طرح بوده، البته اگر نگاه خوش بینانه به آن داشته باشیم وگرنه تحلیل هائی وجود دارد که فعلا صلاح نیست عرض شود

علی ایّ حالٍ: با این وضعیت یک سوال اساسی مطرح می شود وآن اینکه چرا رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای از این طرح حمایت کرده است؟

سوالی که این روزها در محافل و مجالس، زیاد تکرار می شود.

اینکه اگر حضرت آقا دفاع نمی کردند، ماهیت و باطن خیلی ها آشکار می شد.

اینکه اگر حضرت آقا دفاع نمی کردند، مردم به حقشان می رسیدند.و.....

در پاسخ به این سوالات باید عرض کنیم که:

اولاً: قبل از هرچیز، باید جایگاه ولایت مطلقه فقیه و میزان تبعیت از ایشان را باید بدانیم و بفهمیم.

اینکه ولایت فقیه، امتداد همان ولایت رسول الله و امیر مومنان و ائمه معصومین(ع) است و این ادّعا هم با بیان خود معصومین(ع) سازگار است، کما اینکه وجود نازنین حضرت ولی عصر (عج) فرمودند: وّأمّا الحَوادِثَ الواقِعه، فَارجِعوا إلی رُواهِ حَدیثِنا، فَإِنَّهُم حُجَّتی عَلَیکُم وَأَنا حُجَّهُ اللهِ عَلَیهِم.

لذا: همانطوری که باید از امام زمان (عج) تبعیت بی چون و چرا داشته باشیم، باید از نائب خاص و عام ایشان هم در عصر غیبت هم همین تبعیت را داشته باشیم.

و ثانیاً: تجربه نشان داد که امامین انقلاب، همیشه در مقاطع حساس تصمیم درست گرفتندٰ امام راحل(ره): پیرامون دولت موقت، پیرامون تسخیر لانه جاسوسی، پیرامون عزل بنی صدر، پیرامون نوشیدن جام زهر در پذیرش قطعنامه 598 و دهها موارد دیگر.

و مقام معظم رهبری هم: پیرامون پروژه ی مادام العمر کردن ریاست جمهوری زمان مرحوم هاشمی، پیرامون پروژه قتل های زنجیره ای،پیرامون فتنه های 78، 88و 96، پیرامون تقویت مباحث نظامی و دورکردن سایه جنگ از کشورمان و دهها موارد دیگر و موضوعات داخلی و خارجی.

حالا فارق از این 2 نکته، 3 مدل موضع گیری از ناحیه حضرت آقا متصوّر بود:

1.سکوت و بی توجهی و عبور از این قضیه: که این کار نه به مصلحت کشور بود ونه اقتضاء جایگاه رهبری است چرا که یکی از مهمترین وظائف رهبری، جلوگیری از اختلافهای سران قواست.

2.مخالفت با این طرح و یا حداقل تذکر به دولت جهت اصلاح آن: که البته این مدل،مورد انتظار خیلی ها هم بود و به ظاهر هم اگر این مدل اتفاق می افتاد، هم محبوبیت حضرت آقا بیشتر می شد و هم خیلی ها فرصت پیدا می کردند که عقده های خود را روی این دولت خالی کنند

3. موافقت با این طرح و حمایت از تصمیم سران قوا، که حضرت آقا این مدل را انتخاب کردند

بنده سعی می کنم در این وقت مختصر، اهمّ چرائی حمایت حضرت آقا را بیان کنم و تحلیل نمایم: در اینکه دشمنان نظام و انقلاب و معاندین و مستکبرین، منتظر فرصتی هستند که به این نظام و انقلاب ضربه بزنند،برهیچ کسی پوشیده نیست، کمااینکه در مقاطع مختلف به عینه آن را دیدیم

لذا: حضرت آقا، همیشه صحبت از بصیرت،آگاهی،هوشیاری و مراقبت می کنند و همیشه هشدار به نفوذ در دستگاه های تصمیم گیر و تصمیم ساز می دهند و شنیدید که حضرت آقا نسبت به فتنه 98 هم هشدار داده بودند.

دشمنی که نتوانسته سالها در داخل کشور و حتی با هزینه های سنگین در کشورهای همسایه، موفقیتی کسب کند، بیکار نخواهد نشست، لذا همه همتّشان را برای انتخابات اسفند 98 گذاشتند.واز آن طرف اشرار و معاندین داخلِ کشور را سازماندهی کردند،که بتوانند از فضای برد و باخت انتخاباتی استفاده کنند و کشور را به چالش بکشانند.

امّا وقتی این بی تدبیری روزهای اخیر در افزایش بنزین را وقتی دیدند، همه ی سازماندهی خودشان را به این سمت حرکت دادند، لذا در عرض یکی دو روز به اندازه ی چندماه فتنه 98 به کشور خسارت وارد آوردند،چقدررا شهید کردند،زخمی کردند،حوزه های علمیه،مساجد وتکایا وپایگاه های بسیج را آتش زدند قرآن را به آتش کشیدند، بانکها و فروشگاه ها را به آتش کشیدند، پمپ بنزین ها را به آتش کشیدند و...

بنابراین: دشمن این زمان و این حادثه را، بهترین فرصت برای رسیدن به اهداف خود دید

اینجاست که یک رهبر مدیر، مدبّر سیاسی، حکیم،الهی،که اشراف بر همه جنبه ها و زوایا دارد و دشمن و اهداف پلیدش را خوب می شناسد و مردم را خوب می شناسد، وارد میدان می شود و بهترین تصمیم ممکن را می گیرد.

این موضع حضرت آقا سبب شد که: کشور از 2 قطبی شدن حتمی نجات پیدا کند، اگر مجلس طرح 2 یا 3 فوریتی را به اجراء می گذاشت و این قانون لغو می شد، حتماً شاهد آشوب های بسیار گسترده تر، به بهانه های مختلف بودیم، لذا حضرت آقا دفع ضرر بزرگتر را به ضرر کوچکتر ترجیح داد

این موضع حضرت آقا سبب شد که: همه مردم و مسئولین همه انقلابیون، همه دلسوزان نظام در یک جبهه فرار بگیرند و اغتشاشگران در جبهه دیگر.

این از عنایات الهی بود که بلافاصله صف مردم از اغتشاشگران جدا شد.

لذا حضرت آقا از آبرو و حیثیت شان هزینه کردند تا از یک فتنه بزرگتر جلوگیری شود.

حضرت آقا با این موضع گیری شان از: ساختارهای قانونی کشور حمایت و دفاع کردند جلوی بدعت گذاریهای غلط را گرفتند.

امروز همه ما، به ویژه بسیجیان عزیز، که مدافعان حقیقی انقلاب هستند، وظیفه داریم که درکنار خدا محوری، در کنار اخلاص در عمل، در کنار حفظ و تقویت روحیه ایستادگی و مقاومت، باید تابع محض ولایت مطلقه فقیه باشیم.


 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

ذکر روز

آخرین اخبار بخش

لینک های مفید

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

شورای سیاست گذاری ائمه جمعه

ستاد اقامه نماز

موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر

مرکز پاسخگویی به سوالات دینی

ائمه جمعه شهرستان بابل

وبلاگ قدیم

آموزش و پرورش بندپی غربی

شهرداری خشرودپی

نهاد کتابخانه های عمومی کشور

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه بندپی غربی

اوقات شرعیآمار بازدید

1078امروزmod_vvisit_counter
3163دیروزmod_vvisit_counter
4241این هفتهmod_vvisit_counter
22828هفته گذشتهmod_vvisit_counter
1078این ماهmod_vvisit_counter
101965ماه گذشتهmod_vvisit_counter
3988829کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 36 مهمان حاضر
IP شما: 3.231.226.13
 , 
امروز: 12 خرداد 1399