يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ "ای کسانی که ایمان آورده‌اید، هر گاه (شما را) برای نماز روز جمعه بخوانند فی الحال به ذکر خدا بشتابید و کسب و تجارت رها کنید که این اگر بدانید برای شما بهتر خواهد بود."
در ماه مبارک شعبان ، هفتاد مرتبه ذکر استغفرالله ،برابر است با هفتاد هزار مرتبه در غیر ماه شعبان؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدصمد علوی ،امام جمعه موقت بندپی غربی در خطبه اول نمازجمعه 23 فروردین98 مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 25 فروردین 1398 ساعت 10:11

در ماه مبارک شعبان ، هفتاد مرتبه ذکر استغفرالله ،برابر است با هفتاد هزار مرتبه در غیر ماه شعبان؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدصمد علوی ،امام جمعه موقت بندپی غربی در خطبه اول نمازجمعه 23 فروردین98

خطبه اول مورخه  98/1/23

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

أُصیکُم عِبادَاللهَ وَنَفسی بِتَقوَی اللهَ فَاِنّهُ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يُكَفِّرْ عَنْهُ سَيِّئَاتِهِ وَيُعْظِمْ لَهُ أَجْرًا

قبل از هر صحبتی، قبل از هر سخنی، در این روز جمعه و در این ماه با فضیلت شعبان المعظم خودم و همه شما برادران مؤمن  و خواهران ایمانی را به رعایت تقوا و ورع الهی سفارش میکنم. در جمیع زندگانی خودمان خداوند سبحان را ما به یاد داشته باشیم، در جمیع زندگانی خودمان  به  یاد خدای متعال باشیم، قطعاً اگربه یاد خدا باشیم دل انسان به یاد خدا وَجِلَت قُلُوبُهُم  می هراسد و در جمیع رفتارمان و جمیع کردار خودمان نهایت توجه و عنایت را خواهیم داشت.

در حالت یکی از علمای بزرگ شیخ مرتضی تهرانی که رضوان خدا بر او باد نقل می کنند که از خیابان عبور می کرد یک وقتی یک عابری را می بیند در همان حالتی که قدم می زد به یاد خدا افتاده بود عابر می گوید خدایا قربونت برم . این عالم ربانی سر را به زیر افکند و به خودش گفت که اگر من وضو بگیرم و رو به قبله بنشینم تمام مفاتیح الجنان را بخوانم اما چیزی از مفاتیح متوجه نشوم به مراتب آن ذکر بنده خدا که به یاد خدا بوده از این کارم ارزشش بیشتر است. به یاد خدا بودن، ماه هم ماه شعبان،ماه شعبان ماه پوشیده از رحمت و رضوان الهی است. به گونه ای که وجود مقدس امام زین العابدین(ع) در این مناجات شعبانیه شعبان را به این شکل معنا می کند و می فرماید: شَعبانُ الَّذی حَفَفتَهُ مِنکَ بِالرَّحمَهِ وَ الرِّضوان، شعبان خدایا پروردگارا آن ماهی است که سرتاسر این شعبان را به رحمت خودش و به رضوان خودش و به فضل خودش پر کرد.

ماه شعبان ماهی است که سیره رسول خدا(ص) در این ماه به شب زنده داری و روزه داری.  البته خود رسول خدا (ص) در هر ماهی شب زنده داری را سرلوحه کار خودش قرار داده و در هر ماهی هم روزه می گرفت اما در ماه شعبان وجود مقدس امام زین العابدین (ع) در این مناجات می فرماید: کانَ رَسولُ الله یَدعَبُوا فی صیامه و قیامه فی لیالیه و ایامه، یعنی رسول خدا تمام تلاش خودش را و تمام سعی خودش را انجام می داد در این ماه شب زنده داری داشته باشد و در این ماه روزه بگیرد. ا

عمالی که در این ماه وارد شده بصورت خلاصه خدمت شما عرض بکنم و خطبه اول را تمام کنم وقت شما هم گرفته نشود بخاطر راهپیمایی که در پیش داریم. اعمالی که در این ماه وارد شده است انسان بخشی از این اعمال را که در توانش و قدرتش هست بخشی از این ها را انجام دهد. یکی روزه داری بویژه در روز پنجشنبه ماه شعبان معظم. روزه داری که امام معصوم (ع) می فرماید : هرکس در پنجشنبه های ماه شعبان روزه بگیرد خداوند سبحان جسم او را بر آتش جهنم حرام می کند . پیامبر (ص) می فرماید: روزه بگیرد یعنی فقط نخوردن نه، فقط نیاشامیدن نه، مراقب بر چشم بودن، مراقب بر زبان بودن ، مراقب بر دست بودن، تمام اعضا و جوارح او روزه بگیرد. در ذهنش و قلبش شیطان نفوذ نکند ، در ذهنش فکر گناه نداشته باشد و در قلبش گناهی وارد نشده باشد . می فرماید خداوند سبحان جسد او را بر آتش جهنم حرام کرده و نمی فرماید وارد جهنم نمی شوید جسد او حرام کرده یعنی اگر هم وارد آتش هم بشود همانطور که آتش بر ابراهیم گلستان شده بر او هم گلستان می شود یعنی جسم او حرام شده بر آتش جهنم . اگر کسی در این ماه خصوصاً پنجشنبه ها روزه بگیرد.

دومین عمل: ذکر درود بر پیامبر(ص) و آل او.که روایت نقل شده . امام صادق (ع) می فرماید: و اکثروا فی الشعبان الصلوه علی النبیکم و اهلک. در این ماه بر پیامبر و آلش زیاد صلوات بفرستید. وجود مقدس امام هادی(ع) می فرمایند که می دانید چرا خداوند سبحان حضرت ابراهیم را به عنوان خلیل و دوست خودش انتخاب کرده دلیلش این است إنّ مَن أَخَذَ اللهَ ابراهیمَ خلیلا بِکثرَهِ صَلاتِه عَلی رَسول اللهَ وَ أَهلِ بَیتِهِ. خداوند سبحان ابراهیم را دوست خودش قرار داد چون که مداومت بر ذکر درود بر ذکر صلوات بر پیامبر و اهل بیتش داشت بخاطر همین ابراهیم شده خلیلُ الرَّحمان،دوست خداوند سبحان، این مسأله صلوات در واقع یک دعای مستجاب شده است. بنده در روایتی دیدم : شما هر خواسته  ای دارید و هر حاجتی دارید و دوست دارید این حاجت شما برآورده شود قبل از اینکه این خواسته خودتان را مطرح کنید در پیشگاه خداوند ابتدای این خواسته ذکر درود بر پیامبر داشته باش و انتها وقتی این خواسته را مطرح کردی در پایان هم دوباره همین ذکر را بگو. خداوند سبحان خواسته شما را قطعاً برآورده میکند اگر به نفع تو باشد قطعاً برآورده می کند. چون می فرماید که من کریمم و اقتضا  کریم بودن من این است که دعای اول و آخر تو را که مستجاب کردم پس خواسته وسط را هم مستجاب می کنم. که روایت هم هست می فرماید: سنگین ترین عمل که در ترازوی اعمال انسان در روز قیامت قرار می گیرد ذکر صلوات بر پیامبر و آلش است.

سومین عمل برای این ماه ذکر استغفار و توبه است. روایت از امام معصوم که می فرماید: در این ماه هفتاد مرتبه ذکر استغفرالله ، برابر است با هفتاد هزار مرتبه در غیر ماه شعبان.

و عمل دیگر صدقه دادن و کمک به نیازمندان است که امام صادق(ع) می فرماید: صدقاتی که شما انجام می دهید کمک به نیازمندان، کمک به سیل زدگان که در خطبه دوم به آن اشاره می کنم می فرماید که خداوند صدقات شما را افزایش می دهد مثل پرورش دادن یک بچه  شتر که بزرگ شود و از این شتر استفاده شود صدقات شمارا خداوند پرورش میی دهد و بزرگ می کند و بزرگ تا روز قیامت به اندازه یک کوه احد در مقابلت قرار می گیرد این صدقاتی است که در ماه شعبان انجام دادی.

انشاءالله خداوند سبحان توفیق انجام اعمال شایسته و صالح در این ماه با برکت به همه ما مرحمت و کرامت بفرماید و عواقب امر ما را ختم به خیر بفرماید.

تایپ خطبه : امور فرهنگی خواهران ستاد نمارجمعه بندپی غربی_خانم فرزانه مهدوی

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

ذکر روز

آخرین اخبار بخش

لینک های مفید

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

شورای سیاست گذاری ائمه جمعه

ستاد اقامه نماز

موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر

مرکز پاسخگویی به سوالات دینی

ائمه جمعه شهرستان بابل

وبلاگ قدیم

آموزش و پرورش بندپی غربی

شهرداری خشرودپی

نهاد کتابخانه های عمومی کشور

کانال تلگرامی دفتر امام جمعه بندپی غربی

اوقات شرعیآمار بازدید

2806امروزmod_vvisit_counter
4159دیروزmod_vvisit_counter
18634این هفتهmod_vvisit_counter
26545هفته گذشتهmod_vvisit_counter
34061این ماهmod_vvisit_counter
86740ماه گذشتهmod_vvisit_counter
4108552کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 41 مهمان حاضر
IP شما: 34.229.119.29
 , 
امروز: 19 تیر 1399